Małe sprzęty AGD

W kategorii małego AGD panuje wciąż stan kuchennej rewolucji. Za tym niewinnym określeniem stoi cała armia różnorodnych urządzeń, czekających tylko aby pomagać w pracach domowych, lub wręcz w nich wyręczać. W gąszczu tych atrakcyjnych na pierwszy rzut oka gadżetów, warto mieć pewne rozeznanie, aby nie kupić rzeczy zbytecznej, lub takiej której funkcje mamy już zaklęte w dużym urządzeniu AGD.

Najpoważniejszy wybór jest w przypadku kuchennego AGD, zresztą prace w kuchni jakkolwiek mogą przynieść wiele satysfakcji są dość czaso i pracochłonne, więc każde wsparcie powiedzmy to „narzędziowe”, będzie cenne. Sokowirówki, wagi, opiekacze, maszynki do mielenia, ekspresy do kawy, wypiekacze do chleba, patelnie i grille elektryczne, to tylko część oferty. Każde z nich kusi i wabi, ale warto zacząć od podstawowego wyposażenia.

Klasycznym kuchennym małym AGD są czajniki elektryczne i filtry wody. Dawno jednak czajnik przestał być sprzętem do szybkiego zagotowania wody. Są już urządzenia, które będą gotowały do określonej temperatury lub utrzymywały jej zadany poziom (co docenią rodzice niemowląt) jak np. urządzenie Bosch TWK8611.

Drugim najpopularniejszym typem pomocnika kuchennego to bardzo szeroka kategoria robotów kuchennych. Mieszczą się w niej zarówno blendery, miksery jak i wielofunkcyjne urządzenia z wymiennymi akcesoriami, które nadały nazwę tej kategorii. Nie jednokrotnie łączą one swoje funkcje – np. blender z mikserem (np. Mikser Smeg Retro 50’s BLF01PBEU), zaś roboty w założeniu mają być tak uniwersalne jak to możliwe. Aczkolwiek zgodnie ze złotą zasadą to co jest dobre do wszystkiego jest dobre do niczego, więc dobierając urządzenie pamiętajmy o swoich rzeczywistych potrzebach.

Ta kategoria sprzętowa wyróżnia się też większą skłonnością do eksperymentowania z design’em. Projektanci założyli, że intrygujący, ale nie dominujący cenowo i wielkościowo gadżet, przyciągnie nasze oczy i portfele. Stąd wyjątkowa różnorodność stylistyczna od futurystycznego, wręcz dziwacznego high – techu po różne odmiany stylu retro. Czymże innym jak graniem na nostalgii za amerykańską prowincją lat 60-tych jest toster Smeg TSF01CREU, wyglądający jak żywcem przeniesiony z „Cudownych lat”? Podobną drogę wybrano dla całej serii mikserów KitchenAid pod nazwą Artisan 5.

Poza kuchnią wzrok swój skierujemy na żelazka, odkurzacze, wentylatory i tego typu wyposażenie. Ich zakup jest jednak bardziej oczywisty, gdyż trudno je zastąpić innymi urządzeniami. Wybierajmy rozważnie, kierując się potrzebami, jednocześnie pamiętając, że warto zainwestować w jakość urządzeń. Przy tak rozbudowanym rynku, istnieje cała plaga jednosezonowych urządzeń, które nie posłużą za długo.