Typy kuchenek mikrofalowych

Kuchenki mikrofalowe, zwane pieszczotliwie mikrofalówkami, zadomowiły się trwale w kuchniach. Oferują mnogość funkcji, występują w różnych formach i kształtach i można je stosować w różnych miejscach.

Kuchenki mikrofalowe wolnostojące, które pojawiły się jako pierwsze, powoli są zastępowane przez urządzenia do zabudowy. Są one najtańsze, łatwo je przenieść w inne miejsce lub zabrać ze sobą. Lecz w zamian zabierają, nieraz cenne, miejsce na blatach kuchennych. Mikrofalówki do zabudowy, wkomponowuje się za to w meble kuchenne, dzięki czemu ich ułożenie jest racjonalne i funkcjonalne. Bardzo często dysponują przy tym ogromnym zestawem opcji gotowania, że mogą nawet zastąpić klasyczny piekarnik. Jest to jednak obarczone znacznie wyższą ceną.

Ważną cechą przy wyborze kuchenki jest jej pojemność. Dla jednoosobowego gospodarstwa wystarczy 15 litrów. Przy 20l uda się odgrzać/ugotować większą porcję obiadową. Dla dużej rodziny, wskazane będzie 40 litrów, choć są i większe pojemności.

Parametrem wpływającym na użyteczność urządzenia, będzie też moc i oferowane funkcje. Generalna zasada: im mocniejsza kuchenka tym szybciej i sprawniej doprowadzimy nasze gotowanie do szczęśliwego końca. Zapas mocy jest powiązany z dodatkowymi możliwościami kuchenki. A te są coraz bogatsze. Już nie tylko podgrzewanie i gotowanie, czy nawet rozmrażanie. Są modele oferujące grillowanie, gotowanie parze, termoobieg, podpiekanie spodu, elektroniczne sterowanie, czy automatyczne czyszczenie.

Najciekawsze modele w kategorii technologia i styl:

  1. Whirlpool AMW 735 NB, kuchenka do zabudowy o pojemności 31 litrów, mocą 2300 W, z grillem o mocy 800 W i mikrofalami 1000 W. Bardzo elegancki design łączący stal i szkło. Z ciekawszych funkcji: CRISP – gotowanie na chrupko także i bez tłuszczu, spód przyrumienia talerz obrotowy ze specjalnego podgrzewającego się materiału, od góry działa grill a całość mikrofale; JET DEFROST 7-krotnie szybsze rozmrażanie; Szybkie podgrzewanie na maksymalnej mocy.

  2. Electrolux EVY6800AAX, piekarnik mikrofalowy z grillem, do kompaktowej zabudowy. Moc 2000 W, moc mikrofal 1000 W. Automatycznie dobiera czas, rodzaj i temperaturę pieczenia, do zaprogramowanej potrawy. Grill ma podwójny obwód, zatem szybko i wydajnie opieka. Wnętrze pokryte łatwo czyszczącą emalią. Przed przegrzaniem elektroniki i drzwi chroni specjalny wentylator.

  3. Smeg COLONIALE MP822PO, kuchenka o wyjątkowym wzornictwie, nawiązującym do wyglądu przedwojennych piekarników. Ozdoba intrygującej kuchni. Można zabudować ją w specjalnym słupku. Pojemność 27 litrów, moc 2700 W, moc mikrofal 800 W, grilla 1200 W. 6 funkcji, sterowanych stylowymi pokrętłami.