Zalety zakupu ekspresu do kawy

Wstajesz rano i dopóki nie wlejesz w siebie czarnego naparu, bliżej Ci do zombi niż człowieka? Lubisz kończyć posiłki małą czarną? Przyjaciele spotkają się z Tobą przy latte bądź cappuccino? Innymi słowy jeżeli bez kawy nie wyobrażasz sobie życia, potrzebujesz w domu urządzenia, które je przyrządzi.

Czasy „kawy po turecku” zwanej pieszczotliwie „plujką” raczej już minęły, wyparte dominacją rozpuszczalnej „neski”. To wygodne rozwiązanie, lecz pod względem smakowym i zdrowotnym wątpliwe. W procesie liofilizacji kawa traci wiele ze swoich cennych właściwości, przede wszystkim zmniejsza się poziom kofeiny. No i jest droższa niż zwyczajne ziarna.

Odpowiedzią na pytanie „jak zrobić dobrą kawę”, będą wszelkiego rodzaju ekspresy do kawy. W zależności od wybranego typu i technologii parzenia, wydamy od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Poniesiony wydatek powinien się jednak zwrócić dosyć szybko. Bez względu na aspekt ekonomiczny, w domu pojawi się ulubiony napój, który będzie zdrowszy, smaczniejszy i może nawet.. w nowych formach.

Ekspresy, jak się łatwo domyślić, zostały wymyślone w wielu różnych odmianach.

Najprostszym typem jest ekspres przelewowy, równie prosty w obsłudze jak w idei działania. Wrzątek z zasobnika, przelewany jest przez pojemnik ze zmieloną kawą i następnie odprowadzany stopniowo do dzbanka. Dzbanek najczęściej ma podstawę grzejną, zatem kawa jest cały czas ciepła i jest jej dużo, choć oczekiwanie na zaparzenie to kilkanaście minut. Z tego ekspresu otrzymamy najbogatsze w kofeinę napary. Brak jest za to możliwości zrobienia innej kawy niż zwyczajna „czarna”.

Małym dziełem sztuki może być za to ekspres ciśnieniowy. Ze względu na technikę parzenia, która zakłada przepuszczenie przez kawę wrzątku pod wysokim ciśnieniem, kawa nabiera zupełnie innego, charakterystycznego, aromatu, lecz kosztem dużo mniejszej zawartości kofeiny. Ponadto napar się spienia, tworząc szczególną piankę, a przy dodaniu mleka powstanie charakterystyczne cappuccino, bądź latte. Ekspresy ciśnieniowe mogą być ręczne i automatyczne, a ich funkcje są pochodną ich ceny.

Biorąc pod uwagę jakość otrzymywanych naparów, ekspresy są naturalnym wyborem dla miłośników kawy.